top of page
thumbnail_image0.jpg
Button
thumbnail_baş ağrısı .jpg

Beyinde Acı ve Ağrı Reseptörleri Yoksa Neden Baş Ağrısı Var?

Öyle hissettirse de, baş ağrısı beyninizde olan bir ağrı değildir. Beyniniz, vücudunuzun diğer bölümlerinin ağrıdığını size söyler, ancak aslında acıyı hissedemez. Çoğu baş ağrısı, kişinin başını ve boynunu kaplayan sinirlerde, kan damarlarında ve kaslarda meydana gelir. Bazen kaslar veya kan damarları fazla şişerler. Sinirler beyninize bir dizi ağrı mesajı gönderir ve sonunda baş ağrısı oluşur.

Hepimiz için acı deneyimi, hoş olmayan uyaranların nosiseptör adı verilen duyusal sinir liflerini harekete geçirmesiyle başlar. Deride, kaslarda, eklemlerde ve bazı organlarda bulunan bu özel lifler, ağrı sinyallerini çevreden beyne iletir ve burada ağrı mesajı algılanır. Beynin kendisi ağrı hissetmez çünkü beyin dokusunun kendisinde nosiseptörler yoktur. Bu özellik, beyin cerrahlarının neden hastayı rahatsız etmeden beyin dokusu üzerinde işlem yapabildiğini ve bazı durumlarda hasta uyanıkken bile ameliyat yapabildiğini açıklıyor.

Beyninizin nosiseptörleri olmasa da, beyin ve kafatası arasında koruyucu bir kalkan görevi gören dura ve pia olarak bilinen doku katmanlarında nosiseptörler vardır. Bazı durumlarda, dura ve pia yakınındaki kan damarlarından salınan kimyasallar nosiseptörleri aktive ederek baş ağrılarına neden olabilir.

Baş Ağrısının Çeşitleri Nelerdir?

 

Baş ağrısının en yaygın türü gerilim veya kas kasılması ile oluşan baş ağrısıdır. Bu ağrılar, stresli durumlarda baş veya boyun kaslarının çok fazla sıkışmasıyla oluşur. Bu tür baş ağrıları genellikle donuk ve sabittir. Kafanızın ön, arka veya her iki tarafına bir şey basıyor veya sıkıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Özellikle keskin ve zonklayıcı ağrı, migren adı verilen farklı bir baş ağrısının belirtisi olabilir. Migren baş ağrılarına ışık, ses ve dokunmaya karşı aşırı duyarlılıkta eşlik eder. Bazen migren olmadan hemen önce kişi dalgalı çizgiler veya parlak ışık noktaları görür. Buna aura denir. Daha yaygın olan gerilim tipi baş ağrıları migren özelliklerini paylaşmaz. Gerilim tipi baş ağrılarının çok önemli bir özelliği, stresli durumlarda, muhtemelen beyindeki ağrı devrelerini hassaslaştırarak önemli ölçüde artmasıdır.

                                                            KAYNAKÇA

Brainfacts.org

 

https://www.brainfacts.org/ask-an-expert/if-the-brain-cant-feel-pain-why-do-i-get-headache

                                                                                                                                                                         Çeviren: Duygu ÖZGÜR

 

 

bottom of page