top of page

Depresyonun Yanlış Anlaşılan Belirtileri

thumbnail_image0.jpg

Gençler ve çocuklar da yetişkinler gibi depresyon belirtileri yaşarlar. Covid-19 pandemi süreci gençlerin ruh sağlığı ile ilgili olan endişeleri artırdı. Ebeveynler ve öğretmenler için pandeminin zor yanlarıyla başa çıkma zorluğuna veya potansiyel depresyon belirtilerine dikkat çekmek çok önemlidir.

         İŞTE DEPRESYONUN EN YANLIŞ ANLAŞILAN BELİRTİLERİ

ÜZGÜN VEYA DEPRESYONDA HİSSETMEK

Depresyon kelimesinin üzgün hissetmek anlamında kullanıldığını mutlaka duymuşsunuzdur. Hepimiz hayatta bizi üzen zor zamanlardan geçerken depresyonda olan bir kişi için bu duygular daha yoğun ve uzun sürelidir.

         Depresyondaki kişiler değersizlik, boşluk ve kendinden nefret etme gibi zor duygular yaşarlar. Umutsuz veya sinirli hissedebilirler. Bazı insanlar yas deneyimlerinden sonra depresyon geçirseler de çoğu depresyon epizodu tetikleyici olmadan ortaya çıkar.

        

         Majör depresyon tanısı için kişinin en az iki hafta boyunca düzenli şekilde semptomları deneyimlemesi gerekir. Kış aylarında ortaya çıkan mevsimsel duygudurum bozukluğu ( mevsimsel depresyon) gibi başka depresyon türleri de vardır. Bütün depresyon türlerinin ortak özelliği, yoğun üzüntü duygularıyla ilişkili olmalarıdır. Sadece kötü bir gün geçirmekten daha fazlasıdır.

MOTİVASYON EKSİKLİĞİ

Depresyonda olan çoğu kişi temizlik, yemek pişirmek gibi ev işlerini yapmakta zorlanır. Daha önce keyif aldıkları şeyleri yapmak için bile motive olamazlar. Depresyon deneyimlememiş insanlar için neden bu durumu aşıp hayata dönmediklerini anlamak çok zordur. Ne yazık depresyon insanlara böyle bir imkan vermez.

 

         Depresyonda olan kişiler konsantre olmakta ve odaklanmakta zorlanırlar. Günlerinin çoğunda yorgun ve bitkin hissedebilirler. Uyumakta ve karar vermede zorluk çekerler. Depresyonun doğası kişinin bu durumlardan kolayca çıkmasını ve motive olmasını imkansızlaştırır.

AÇIKLANAMAYAN AĞRILAR

Depresyon tüm vücudu etkileyen karmaşık bir hastalıktır. Üzgün ve çökkün hissetmekle birlikte fiziksel ağrılarla da bağlantılıdır. Sırt, baş ve diğer kronik ağrı türleri de depresyon ile ilişkilidir. Ayrıca mide ağrısı ve sindirim sorunları da yapılan araştırmalara dahil olmuştur.

         İNTİHAR DÜŞÜNCELERİ

Biriyle intihar hakkında konuşmak veya intiharı düşünüp düşünmediğini sormak onu intihara teşvik etmez. İntihar hakkında konuşmak sanılanın aksine kişiye bir miktar rahatlama ve yardım isteme şansı verebilir. Birçok insanın intihar düşüncesi olduğu ancak niyeti olmadığı biliniyor.

Çeviren: Duygu ÖZGÜR

download.jpg

KAYNAKÇA

bottom of page